Background Image

About Us


Best Of The Fest:
Marriage (Katerina Philppou-Curtis)

Best Feature Film:
Diamond Award: Blockbuster - A Life in Moving Pictures (Vlado Priborsky)
Platinum Award: Escapes (Mercedes Gaspar)
Gold Award: DEMAND - The Claim (Moshe Zeevi)
Silver Award: One Buck (Fabien Dufils)
Bronze Award: Bikini Blue (Jarek Marszewski)

Honorable Mentions:
Pechorin (Roman Khrushch)
The Gaelic Curse (Jack Conroy)

Best Short Film:

Diamond Awards:
Sprinkles (Roger A. Scheck)
The Ruins (Ric Sechrest)

Platinum Awards:
Identification (Julia Deak)
We Need To Talk (David M. Raynor)

Gold Awards:
Then (Sonja Isabella)
Hidden Shadow (Jeroen Dutranoit)

Silver Awards:
Breaker (Philippe McKie)
The Hourglass (Das Stundenglas) (Dieter - Michael Grohmann)

Bronze Awards:
Another Day (Marc Lyon Galang)
The Kobal Report (Javier A. Bartolozzi)

Best Drama:
Diamond Award: Monsieur Hernst (Cappello Vincent)

Best Horror:
Blackout (Timothy Collins)

Best Sci-Fi:
Closer (Angelo Licata)

Best Documentary:
Diamond Award: Breaking Free - A Survivor's Journey (Daniel Mills)
Platinum Award: Internal Flight (Andrii Andreiev & Olga Andreieva)
Gold Award: Twin Brothers Worlds Apart (Kevin Healey)
Silver Award: Das Wassup (Johannes Schaff)
Bronze Award: City Of My Heart (Kostas Petsas)

Best Animation:
Diamond Award: Heavenkid (Derrick, Yung-Te, Wu)

Best Experimental:
Tatara Samurai (Yoshinari Nishikôri)

Best Student Film:
Diamond Award: Sono (Maximilien Blanc)
Platinum Award: Daughter Of The Lake (Ozlem Altingoz)
Gold Award: Time Flies (Daniel Chan)
Silver Award: Distance (Haixiao Lu)
Bronze Award: Interrogation (YueCheng Liu)

Best Director:

Diamond Awards:
Steven Forrester (Yours Accidentally)
Katerina Philppou-Curtis (Marriage)

Platinum Awards:
Moshe Zeevi (DEMAND - The Claim)
Jarek Marszewski (Bikini Blues)

Gold Awards:
Mercedes Gaspar (Escapes)
Yoshinari Nishikôri (Tatara Samurai)

Silver Awards:
Fabien Dufils (One Buck)
Haixiao Lu (Distance)

Bronze Awards:
Julia Deak (Identification)
Interrogation (YueCheng Liu)

Best Actor (Male)
Diamond Award: John Freeman (One Buck)
Platinum Award: Tomasz Kot (Bikini Blue)
Gold Award: Mr Shen (Time Flies)
Silver Award: Sho Aoyagi (Tatara Samurai)
Bronze Award: Filippo Gili (Festina lente (Make haste slowly))

Best Actor (Female)

Diamond Awards:
Miranda Magee (Marriage)
Huichi-chiu (Escapes)
Shantala Pepe (Follow Me)

Platinum Awards:
Brooke Lewis (Sprinkles)
Lianne Harvey (Bikini Blue)
Floriane Daniel (Sisters! - Share everything.)

Gold Awards:
Miri Ragensdorfer (DEMAND - The Claim)
Mardi Edge (We Need To Talk)

Silver Awards:
Emanuela Mascherini (Offline)
Poison In The Water (Sofia Wells)

Bronze Awards:
Jaimie Marchuk (Mirror)
Isabelle Feldwisch (Boy/Friend)

Best Script of the Fest:
The First Time For Penny (Janice L. Walker)

Best Short Film Script:
Diamond Award: The Father, the Son and the Sane (Aurelie Wijnants)
Platinum Award: Action/Reaction...And a ruined sheepfold (Antonin Dagorn)
Gold Award: We Need to Talk (David M. Raynor)
Silver Award: Lucy In My Eyes (Megan Park)
Bronze Award: Dream Masters (Mike McDonald)

Best Feature Film Script:
Diamond Award: Blink (Lisa N. Edwards & Sonita Singh)
Platinum Award: DEMAND - The Claim (Moshe Zeevi)
Gold Award: Hollywood Noir (Jax Miller)
Silver Award: Muddy Munday (Jamie Labelle)
Bronze Award: Blind Love (Julie Sayres)

Best Score:
Diamond Award: Tatara Samurai (Yoshinari Nishikôri)
Platinum Award: Marriage (Katerina Philppou-Curtis)
Gold Award: We Need To Talk (David M. Raynor)
Silver Award: Follow Me (Jens Mahla)
Bronze Award: Streiflicht (Thomas Rösser)

Best Cinematography:
Diamond Award: Marriage (Paul Curtis)
Platinum Award: Breaker (Hans Bobanovits)
Gold Award: Escapes (Mercedes Gaspar)
Silver Award: Wonderland (Mil Borch Larsen)
Bronze Award: Under The Pieces (Yuki Yoshimatsu)

Honorable Mention:
Tatara Samurai (Yoshinari Nishikôri)

Best Visual FX:
Diamond Award: Marriage (Paul Curtis)
Platinum Award: We Need To Talk (David M. Raynor)

Best Editing:
Diamond Award: Tight Embrace (June Yuting Jin)
Platinum Award: Victory (Sophie Yu Liu)
Gold Award: DEMAND - The Claim (Moshe Zeevi)
Silver Award: Tatara Samurai (Yoshinari Nishikôri)
Bronze Award: The Queen (Hugo Teugels)
Bronze Award: Creditors (Ben Cura)





Previous Winners:
2016 Winners